StoryEditor
Producenci
27.07.2022 00:00

Dalszy ciąg problemów Revlon. Wierzyciele walczą o odzyskanie należności

W czerwcu amerykański gigant kosmetyczny Revlon złożył do sądu wniosek o upadłość. Jednak taki krok to dopiero początek problemów. Długi i tak trzeba spłacić, a wierzycieli jest wielu. Teraz trwa walka o wpływy. We wniosku sądowym o przyznanie pożyczki upadłościowej wierzyciele nazwali sprawę firmy kosmetycznej „bałaganem”. Szkopuł również w tym, że nie ma pewności ile w tej chwili wart jest Revlon i czy potężne długi pokrywają wartość samej firmy –  o szczegółach sprawy informuje Reuters.

Reuters donosi, że wierzyciele Revlonu nazwali w sądzie bankructwo firmy „bałaganem”, a oficjalny komitet wierzycieli sprzeciwił się pożyczce.

Nie ma również pewności co do tego czy wartość Revlonu przekracza dług firmy, a komisja twierdzi, że z oceną powinno się poczekać do czasu świątecznych wyprzedaży 2022. To pomoże ocenić potencjał sprzedaży i siłę marki.

Stwierdzono, że złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości Revlonu, dałoby zbyt dużą władzę koalicji pożyczkodawców, znanej jako BrandCo Kredytodawcy, która posiada około połowy zadłużenia o wartości 3,5 mld USD. Sytuacja jest niepewna i nie wiadomo kto w tej chwili powinien przejąć kontrolę na procesem upadłościowym. Trwa walka o wpływy, bo upadły Revlon to nadal globalny gigant, który posiada marki popularne na całym świecie.

Przeczytaj również: Revlon tnie koszty rezygnując z powierzchni handlowej

Firma Revlon ogłosiła bankructwo w czerwcu, twierdząc, że wysokie zadłużenie sprawiło, że nie jest w stanie regulować bieżących zobowiązań i dokonywać płatności na rzecz kluczowych dostawców w swoim łańcuchu dostaw kosmetyków. Revlon rozpoczął proces upadłościowy od pożyczenia 375 milionów dolarów od koalicji pożyczkodawców i będzie ubiegać się o zatwierdzenie reszty pożyczki na rozprawie upadłościowej, która odbędzie się w przyszłym tygodniu przed amerykańskim sądem upadłościowym.

Komitet wierzycieli argumentował w środowym oświadczeniu, że ta sama koalicja pożyczkodawców już „oskubała” innych wierzycieli Revlonu, gdy firma miała kłopoty w roku 2020 roku i pozwoliła Revlonowi na zaciągnięcie większego zadłużenia, jednocześnie przenosząc swoje marki i aktywa własności intelektualnej do innej spółki zależnej Revlon.

Pojawili się już zainteresowani przejęciem Revlonu, ale z wielu powodów nie będzie to łatwy i szybki proces. 

Przeczytaj również: Indyjski gigant może uratować Revlon
 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
21.02.2025 14:27
Natura & Co rozważa sprzedaż międzynarodowych operacji Avonu
Natura & Co

Brazylijski gigant kosmetyczny Natura & Co ogłosił, że prowadzi wyłączne rozmowy z funduszem zarządzającym aktywami IG4 na temat potencjalnej sprzedaży operacji Avonu poza Ameryką Łacińską. Informacja ta, podana w czwartek, wywołała pozytywną reakcję rynku – akcje spółki wzrosły o około 3,5 proc., co uczyniło Naturę jednym z liderów wzrostu na indeksie Bovespa, który pozostawał w tym czasie na stabilnym poziomie.

Plany dotyczące restrukturyzacji Avonu firma ogłosiła na początku 2024 roku, rozważając różne opcje, w tym sprzedaż, nawiązanie partnerstwa lub wydzielenie działalności w osobną spółkę. Proces ten został jednak tymczasowo wstrzymany po tym, jak amerykańska jednostka Avonu, Avon Products (API), złożyła wniosek o ochronę przed upadłością na podstawie rozdziału 11 amerykańskiego kodeksu upadłościowego. W grudniu 2024 roku Natura ponownie podjęła analizę strategicznych opcji dla swojego biznesu poza Ameryką Łacińską.

Obecne negocjacje z IG4 znajdują się na wczesnym etapie, a Natura & Co podkreśla, że wciąż rozważa inne alternatywy strategiczne. Analitycy JPMorgan uznali tę decyzję za istotny krok w kierunku uproszczenia struktury biznesowej spółki, co wpisuje się w jej strategię inwestycyjną. Według nich Natura powinna dążyć do sprzedaży międzynarodowego segmentu Avonu w krótkim terminie, zwłaszcza po zakończeniu procesu restrukturyzacyjnego API.

Potencjalna sprzedaż Avonu poza Ameryką Łacińską może mieć istotne konsekwencje finansowe dla Natura & Co. Z jednej strony firma mogłaby skoncentrować się na bardziej dochodowym rynku latynoamerykańskim, generując stabilny przepływ gotówki i zwiększając potencjał wypłaty dywidend. Z drugiej strony, decyzja o sprzedaży lub innym rodzaju restrukturyzacji może wpłynąć na globalną pozycję marki Avon, która od lat zmaga się z wyzwaniami w konkurencyjnym sektorze kosmetycznym.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
20.02.2025 12:41
Hermès odnotowuje silny wzrost pomimo niepewności gospodarczej
Hermès

14 stycznia 2025 roku Axel Dumas, dyrektor zarządzający Hermès, podsumował wyniki finansowe za 2024 rok, podkreślając odporność modelu biznesowego marki. W obliczu niepewnej sytuacji gospodarczej i geopolitycznej firma utrzymała stabilny wzrost, co świadczy o sile jej strategii oraz elastyczności zespołów.

Silne wyniki odnotowano na wszystkich rynkach, w tym w Azji, gdzie zrealizowano szereg modernizacji i rozbudowy sklepów. W Chinach ponowne otwarcie sklepu w centrum handlowym MixC w Shenyang w grudniu oraz wcześniejsze modernizacje w Shenzhen i Pekinie przełożyły się na wzrost sprzedaży o 8,9 proc. w czwartym kwartale. Największy wzrost w skali roku zanotowano w Japonii (+22,5 proc.), a kolejne miejsca zajęły Stany Zjednoczone (+15 proc.) oraz Europa (+19 proc. bez Francji). Sama Francja, tradycyjnie istotny rynek dla Hermès, odnotowała wzrost o 13 proc.

Pod koniec 2024 roku wszystkie działy firmy, z wyjątkiem zegarmistrzostwa, zanotowały solidny wzrost. Sukces ten był wynikiem strategii opierającej się na wartościach marki oraz zwiększeniu mocy produkcyjnych. Hermès kontynuował także politykę zatrudnienia, przyjmując do pracy 2 300 nowych pracowników, co sprawiło, że globalna liczba zatrudnionych przekroczyła 25 000 osób.

Mimo globalnych wyzwań firma pozostaje optymistyczna i potwierdza ambitne cele dotyczące dalszego wzrostu przychodów. Na tle konkurencji Hermès wyróżnia się solidnymi wynikami – dla porównania LVMH zanotował wzrost przychodów o zaledwie 1 proc. (84,7 miliarda euro), a Kering odnotował spadek o 12 proc., do poziomu 17,1 miliarda euro. Takie wyniki potwierdzają dominującą pozycję Hermès na rynku luksusowym i skuteczność jego strategii.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
23. luty 2025 21:00