Wczoraj Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego skierował do Departamentu Innowacji Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii pismo w sprawie nierówności w dostępie przedsiębiorców do dofinansowania wynagrodzeń pracowników na podstawie ustawy z dnia 19 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, która jest w trakcie prac senackich.
Ustawa ta ma wprowadzić nowy przepis (art.15gga i art.15ggb), na podstawie którego przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą będzie mógł wnioskować o dofinansowanie wynagrodzeń pracowników w wysokości 2 000 zł na okres 3 miesięcy. Prawo to przysługuje jednak tylko przedsiębiorcom, których przeważająca działalność przynależy do kodu (według Polskiej Klasyfikacji Działalności – PKD – 2007) wymienionego w tejże ustawie.
Wśród podanych kodów znalazły się działalności gospodarcze dotknięte nakazem zamknięcia podczas drugiej fali pandemii, m.in. najemcy lub właściciele lokali w galeriach handlowych, których działalność polega na sprzedaży produktów kosmetycznych przeznaczonych do perfumowania i upiększania. Zabrakło w ustawie kodu dotyczącego handlu kosmetykami, tj. PKD 47.75.Z – SPRZEDAŻ DETALICZNA KOSMETYKÓW I ARTYKUŁÓW TOALETOWYCH PROWADZONA W WYSPECJALIZOWANYCH SKLEPACH.
Powyższe regulacje są rozbieżne – rozporządzenie bazowało na określeniu rodzaju sprzedawanego asortymentu, natomiast ustawa została oparta o kody PKD. Z tego powodu duża część przedsiębiorców prowadzących sklepy kosmetyczne zostanie wyłączona z możliwości uzyskania pomocy rządowej, może okazać się kluczowa dla utrzymania wielu miejsc pracy.
– Dlatego zwróciliśmy się z prośbą, aby Ministerstwo pilnie podjęło niezbędne działania prowadzące do uwzględnienia przedstawicieli sektora kosmetycznego w procedowanym projekcie ustawy i włączenia do projektowanych przepisów kodu 47.75.Z dla przeważającej sprzedaży produktów do perfumowania i upiększania. Równolegle do nawiązania dialogu z autorem regulacji, tj. ministerstwem, składamy poprawki do projektu przez odpowiednią komisję senacką – informuje Blanka Chmurzyńska-Brown, dyrektor generalna Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego.