StoryEditor
Producenci
29.12.2020 00:00

Czego nauczył nas COVID? Zrównoważony rozwój a nie tylko nacisk na zysk

Agendy zrównoważonego rozwoju od lat stanowią podstawę strategii biznesu kosmetycznego. Firmy z sektora urody produkujące mnóstwo produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, od jakiegoś czasu deklarują wysiłki na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym. O wyzwaniach z nią związanych czytamy w globalcosmeticsnews.com.

Wydaje się, że w 2020 r. nastąpiła wyraźna zmiana. Podczas gdy pandemia wymusiła zamykanie sklepów, lockdowny i zatrzymanie globalnych podróży, pozornie przyspieszyła również koncentrację na gospodarce o obiegu zamkniętym. Inwestycje finansowe oraz fuzje i przejęcia przycichły, a kapitał został wydany na wdrażanie eko strategii.

I tak Firmenich zainwestował w ekologiczną firmę recyklingową Loop na początku roku, podczas gdy Beiersdorf został najnowszym członkiem programu partnerskiego AAK na rzecz zrównoważonego rozwoju, a jego konsumenci zobowiązali się do neutralności klimatycznej. Henkel zintensyfikował swoje wysiłki na rzecz połączenia atrakcyjnych instrumentów finansowania przedsiębiorstw z postępem w zakresie zrównoważonego rozwoju, stając się pierwszą firmą na świecie, która zawarła obligację na ograniczenie ilości odpadów z tworzyw sztucznych o łącznej wartości 70 mln dol. i terminie zapadalności wynoszącym 5 lat. 

Maybelline i Boots zainwestowały w inicjatywy dotyczące recyklingu, aby rozwiązać problem plastiku jednorazowego użytku na poziomie konsumenta, podczas gdy marki Nivea, Garnier i L'Oréal Paris były jednymi z tych, którzy chcieli rozwinąć swoje zielone referencje dzięki nowym stacjom napełniania, technologii partnerstwa oparte na sadzeniu drzew i oferty opakowań z recyklingu.

Nawiązano również partnerstwa w celu osiągnięcia większych sukcesów w zakresie zrównoważonego rozwoju. Natura & Co nawiązała współpracę z UN Global Compact, a Unilever z Google Cloud, aby pokazać, jak można uzyskać zrównoważone pozyskiwanie poprzez przetwarzanie w chmurze, z kolei L'Oréal podpisał wieloletnią umowę na dostawy z Loop.

Choć rok 2020 był wyzwaniem, był też świadkiem wzrostu odpowiedzialności za zrównoważony rozwój i nadszedł na to najwyższy czas. Wraz z niszczycielskimi konsekwencjami zmiany klimatu i działaniami niezbędnymi dla zapobiegania temu zjawisku, na które zwróciło uwagę porozumienie paryskie, uzgodnione w grudniu 2015 r. i wchodzące w życie w 2016 r., szeroko zakrojone inwestycje przemysłu kosmetycznego i higieny osobistej mają miejsce, zdaniem portalu, o pięć lat za późno.

Nie wszystkie firmy zignorowały tę naukę - wiele z nich zareagowało wzmocnionymi programai CSR i zobowiązaniami finansowe, pokazując odpowiedzialność. Ci, którzy naprawdę to zauważyli i przejęli władzę, jak L'Oréal i Unilever, znaleźli się wśród zwycięzców pandemii, z powodzeniem radząc sobie z obecnym kryzysem finansowym wynikającym z GVC.

Co nas czeka w przyszłości?

Jak widać w tym roku, branża kosmetyczna zmienia obecnie bieg i jest motywowana oddolnie do rozpoczynania lub rozwijania ekologicznych strategii. Firmy dokonują wiarygodnych inwestycji, aby dostosować się do celów rządowych i organizacji pozarządowych w zakresie klimatu oraz angażować się w lepszy biznes.

Jak podsumował Alan Jope, CEO Unilevera: - Naprawdę wierzymy w to, że pozycjonując nasze marki na robieniu naprawdę dobrego, prowadząc nasz łańcuch dostaw w sposób zrównoważony, będąc odpowiedzialnym pracodawcą i stwarzając ludziom ogromne możliwości, w efekcie jako produkt uboczny będziemy sobie lepiej radzić finansowo.

Przegląd prasy
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
14.08.2024 16:34
Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofuje z obrotu trzy produkty marki Editt Cosmetics
Trzy wycofane produkty zostały zakwestionowane na podstawie tzw. claimów medycznych.Editt

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) ogłosił we wtorek decyzję o natychmiastowym wycofaniu z obrotu trzech produktów marki Editt: Amfor Rozgrzewający, Amfor Chłodzący oraz Amfor Konopny. Powodem tej decyzji jest niezgodność opisu produktów z ich rzeczywistym przeznaczeniem oraz błędna klasyfikacja jako kosmetyki, podczas gdy sugerowały one działanie lecznicze.

W opublikowanym komunikacie GIF wyjaśnił, że decyzja o wycofaniu produktów została podjęta na podstawie analizy ich opisu i prezentacji. Produkty Amfor Rozgrzewający i Amfor Chłodzący sugerowały działanie przeciwzapalne, rozkurczowe oraz przeciwbólowe, co jest charakterystyczne dla leków, a nie kosmetyków. Podobnie, produkt Amfor Konopny, według jego opisu, miał posiadać właściwości zapobiegania lub leczenia chorób, co również kwalifikuje go jako produkt leczniczy, a nie kosmetyczny.

GIF podkreślił, że produkty lecznicze, aby mogły być legalnie sprzedawane, muszą przejść odpowiedni proces rejestracji, który zapewnia ich bezpieczeństwo stosowania. Produkty takie powinny być prawidłowo oznakowane i dostępne wyłącznie w autoryzowanych źródłach sprzedaży. W przypadku omawianych produktów Editt, sprzedaż odbywała się bez odpowiedniego pozwolenia, co stanowiło potencjalne zagrożenie dla zdrowia konsumentów.

Komunikat na stronie GIF głosi:

Należy mieć na uwadze, że dla produktu spełniającego jednocześnie kryteria produktu leczniczego (z uwagi na właściwości substancji czynnej i przeznaczenie) i kosmetyku, zastosowanie mają przepisy u.p.f., na co wprost wskazuje art. 3a u.p.f. Przedmiotowe produkty nie zostały dopuszczone do obrotu na zasadach opisanych powyżej. Stanowią one zatem produkty lecznicze niedopuszczone do obrotu, które jednak zostały do tego obrotu wprowadzone i są oferowane do sprzedaży ogólnodostępnej.

Decyzji o wycofaniu nadano rygor natychmiastowej wykonalności, co oznacza, że produkty muszą natychmiast zniknąć z rynku. Główny Inspektor Farmaceutyczny zaapelował również do konsumentów, aby zwracali szczególną uwagę na opisy oraz przeznaczenie produktów dostępnych w sprzedaży, upewniając się, że są one zgodne z wymaganiami prawnymi i bezpieczne w użyciu.

Czytaj także: Posłanka Anna Maria Żukowska rusza na ratunek Tanim Aptekom Rodzinnym: powodem blokada działania sieci przez Inspektora Farmaceutycznego

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
14.08.2024 11:40
Avon Products Inc. ogłasza bankructwo z powodu rosnącej liczby pozwów związanych z talkiem
Pozwy o talk dotykają kolejnych marek i korporacji — w tym Avon.Avon

Avon Products Inc., właściciel znanej marki kosmetycznej, ogłosił bankructwo po fali pozwów, które zarzucają, że talk zawarty w jego produktach powoduje raka. Spółka złożyła wniosek o ochronę przed wierzycielami w ramach rozdziału 11 w stanie Delaware, starając się uporać z 386 indywidualnymi sprawami związanymi z talkiem.

Avon Products Inc., firma słynąca z kosmetyków sprzedawanych przez konsultantki bezpośrednio do klientek, znalazła się w poważnych tarapatach finansowych z powodu licznych pozwów. Jak wynika z dokumentów sądowych, firma nie ma wystarczających środków finansowych na dalsze prowadzenie spraw sądowych ani na zawieranie ugód. Philip Gund, Dyrektor ds. Restrukturyzacji firmy, w dokumentach sądowych podkreślił, że dotychczasowe koszty związane z obroną w procesach oraz płatnościami ugodowymi wyniosły już 225 milionów dolarów, a liczba pozwów prawdopodobnie będzie tylko rosła, o ile nie zostanie znalezione trwałe rozwiązanie.

Avon nie jest jedyną firmą, która w obliczu lawiny pozwów związanych z talkiem zdecydowała się na ogłoszenie bankructwa. Wcześniej podobne kroki podejmowało już Johnson & Johnson, jednak do tej pory nie udało się jej osiągnąć porozumienia z powodami. Warto zaznaczyć, że Avon Products Inc. sprzedał swoje amerykańskie podmioty w 2016 roku, a obecnie ogłaszająca bankructwo spółka jest właścicielem marki poza granicami USA oraz prowadzi działalność międzynarodową.

W ramach procesu upadłościowego, aktywa Avon Products zostaną wystawione na sprzedaż. Natura & Co, brazylijska firma, która przejęła Avon w 2020 roku, złożyła ofertę zakupu aktywów za 125 milionów dolarów, w przypadku braku wyższych ofert. Natura zobowiązała się również do umorzenia długu w wysokości 530 milionów dolarów oraz zapewnienia dodatkowych 43 milionów dolarów na sfinansowanie procesu upadłościowego. Warto dodać, że amerykańskie podmioty marki Avon, które obecnie należą do LG Household & Health Care Ltd., nie są objęte upadłością, a działalność międzynarodowa firmy toczy się bez zakłóceń.

Czytaj także: Avon przegrywa proces o odszkodowanie w wysokości 24,4 miliona dolarów

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
15. sierpień 2024 00:19