StoryEditor
Producenci
16.06.2020 00:00

Cyberatak na infrastrukturę IT Avonu spowodował paraliż całej firmy. Co z danymi konsultantek i ich klientek?

„Avon zmienia się dla Ciebie... Trwa przebudowa strony – przepraszamy za utrudnienia. Zajrzyj do nas później” – to aktualny komunikat startowy na polskiej stronie firmy Avon. Z informacji portalu niebezpiecznik.pl wynika, że zaatakowana została infranstruktura IT brazylijskiej firmy Natura & Co Group w skład której wchodzi Avon. Wyciek danych 250 tys. klientów firmy Avon i 40 tys. osób korzystających z usług firmy płatniczej Wirecard. Stanęły systemy firmy oraz produkcja Avonu w Garwolinie.

Sklep Avon przestał działać w pierwszym tygodniu czerwca. To jednak tylko czubek góry lodowej, gdyż cyberatak na infrastrukturę IT brazylijskiej firmy Natura & Co Group w skład której wchodzi Avon, mógł spowodować o wiele więcej problemów. Jednym z nich może być wyciek danych wszystkich osób korzystających ze sklepu – konsultantek i ich klientek. O sytuacji poinformował pracownik firmy, który zgłosił sprawę do portalu niebezpiecznik.pl.

Portal dotarł też do korespondencji Anny Jakubowski, dyrektor generalnej Avon, skierowanej do konsultantek. Wynika z niej, że istotnie nastąpił „incydent cybernetyczny”, który „wpłynął na prowadzone obecnie operacje”. Dalej konsultantki dowiedziały się, że „niektóre systemy i narzędzia potrzebne do prowadzenia firmy i komunikowania się z klientami są obecnie niedostępne”. Nad przywróceniem systemów pracują zarówno specjaliści od IT zatrudnieni w firmie, jak i zewnętrzni eksperci. Na razie jednak pocieszeniem ma być możliwość składnia  zamówień, choć nie wiadomo kiedy będą one mogły zostać zrealizowane.

Problem nie dotyczy jednak tylko polskich struktur, lecz całego koncernu Avon oraz brazylijskiej firmy w skład której on wchodzi – Natura & Co Group. To na nią nastąpił cyberatak i w jego wyniku sparaliżowana została nawet łączność telefoniczna spółki. Cyberprzestępcom nie chodziło jednak o utrudnienie komunikacji.

Portal niebezpiecznik.pl dotarł do informacji, z których wynika, że atak spowodował wyciek danych 250 tys. klientów firmy Avon i 40 tys. osób korzystających z usług firmy płatniczej Wirecard. Ich dane miały być publicznie dostępne przez ponad dwa tygodnie, a chodziło o takie wrażliwe informacje jak imię i nazwisko, adres zamieszkania, adres e-mail, płeć, data i miejsce urodzenia, numer telefonu, historia zakupów, dane konta, tokeny dostępowe do wirecard, dostępy API wraz z niezaszyfrowanymi hasłami do natura.com.br. Atakujący mieli również pozyskać dane dostępowe do infrastruktury wewnętrznej spółki. I zapewne z tego powodu wszystko zostało wyłączone, a cała łączność zależnych od brazylijskiej firmy systemów Avonu sparaliżowana. Stoi też produkcja w polskiej fabryce w Garwoline. Z ostatnich informacji wynika, że jej przywrócenie jest zaplanowane na czwartek 18 czerwca.  

Jak wynika z informacji portalu niebezpiecznik.pl systemy z których korzysta Avon zostały zaatakowane dla okupu. Na razie przejęte dane Avonu nie zostały opublikowane, co może oznaczać, że firma zapłaciła i jest w trakcie ich odzyskiwania lub, że jeszcze nie minął czas wyznaczony przez przestępców na wpłatę okupu.

Przegląd prasy
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
21.11.2024 15:01
Coty zwiększa pulę wykupu obligacji
Coty zwiększyło maksymalny limit wykupu o 50 milionów dolarów w stosunku do wcześniej zapowiedzianej kwoty 250 milionów dolarów.Shutterstock

Coty ogłosiło wstępne wyniki swojej oferty wykupu obligacji, zwiększając maksymalną kwotę do 300 milionów dolarów. Firma przeprowadza wykup obligacji Senior Secured Notes oprocentowanych na 5000 proc. z terminem wykupu w 2026 roku, a zgłoszone kwoty już przekroczyły ustalony limit.

Coty ogłosiło wstępne wyniki oferty wykupu obligacji na łączną kwotę 300 milionów dolarów. Firma zwiększyła maksymalny limit wykupu o 50 milionów dolarów w stosunku do wcześniej zapowiedzianej kwoty 250 milionów dolarów. Oferta obejmuje obligacje Senior Secured Notes oprocentowane na poziomie 5000 proc., z terminem wykupu w 2026 roku. Inwestorzy, którzy chcą szczegółowych informacji, są odsyłani do dokumentu Offer to Purchase z dnia 6 listopada 2024 roku, który reguluje warunki transakcji.

Do 20 listopada 2024 roku, do godziny 17:00 czasu nowojorskiego, posiadacze obligacji zgłosili do wykupu kwotę przekraczającą ustalony limit 300 milionów dolarów. Oznacza to, że Coty będzie przyjmować zgłoszenia na zasadzie proporcjonalnej alokacji, zgodnie z zasadami określonymi w dokumentacji. Prawa do wycofania zgłoszeń wygasły w dniu określonym jako Early Tender Date. Firma zapowiedziała, że ostateczny termin składania zgłoszeń pozostaje bez zmian – upływa on 6 grudnia 2024 roku.

Coty postanowiło nie korzystać z możliwości wcześniejszej realizacji płatności, co oznacza, że płatności za zaakceptowane obligacje zostaną dokonane po dacie zakończenia oferty, obecnie planowanej na 10 grudnia 2024 roku. Firma sfinansuje wykup obligacji z dostępnych środków pieniężnych oraz innych źródeł płynności. Wszystkie zaakceptowane zgłoszenia otrzymają także należne odsetki naliczone do dnia realizacji transakcji, co dodatkowo podkreśla dbałość Coty o przejrzystość i zgodność z zobowiązaniami wobec inwestorów.

Czytaj także: Coty obniża prognozy zysków rocznych z powodu spadku popytu na kosmetyki

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
20.11.2024 10:31
Kolejny sklep pod szyldem Stara Mydlarnia otwarty
Stara Mydlarnia w Sadyba Best Mall w Warszawiefot. wiadomoscikosmetyczne.pl

Stara Mydlarnia ma nowy firmowy sklep w Białych Błotach. Marka produkująca naturalne kosmetyki sprzedaje je obecnie w blisko 30 stacjonarnych placówkach. Rozwija się głównie poprzez franczyzę.

Stara Mydlarnia jest polską rodzinną firmą produkującą naturalne kosmetyki do pielęgnacji ciała, twarzy i włosów oraz produkty do aromaterapii. Dysponuje własną produkcją (ponad 3 tys. mkw. na hale produkcyjne) i własnym laboratorium. Firma powstała w 2001 r., jej założycielką jest Sylwia Brzuska. Pierwszy sklep otworzyła na bydgoskiej starówce.

image
Syliwa Brzuska, założycielka firmy Stara Mydlarnia

Obecnie pod szyldem Stara Mydlarnia działa 26 sklepów. Najnowszy został właśnie otwarty w miejscowości Białe Błota, przy ul. Szubińskiej 35. Firma rozwija się głównie poprzez franczyzę oferując w tym systemie swój koncept biznesowy prywatnym przedsiębiorcom

Kosmetyki Stara Mydlarnia są także dostępne w sieciach perfumeryjnych i drogeriach oraz w e-commerce. Firma rozwija eksport i sprzedaje swoje produkty do kilkudziesięciu krajów na terenie Europy i świata, m.in. Australii, Belgii, Czech, Islandii, Japonii, Kuwejtu, Litwy, Łotwy, Norwegii, Rumunii, USA, Wielkiej Brytanii, Węgrzech, Włoch.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
21. listopad 2024 20:22