Dla wielu miłośniczek makijażu sztuczne rzęsy to obowiązkowy element makijażu. Sztuczne rzęsy nie tylko zwiększają objętość rzęs, ale biorąc pod uwagę różnorodne style i kształty, mogą tworzyć wiele różnych stylizacji, od odważnych i odważnych po delikatne i subtelne.
Istnieje kilka różnych wersji interpretacji Koranu, zgodnie z którymi ocenia się to, czy rzęsy i kępki są halal (dozwolone) czy haram (zabronione). Niektórzy uczeni w Koranie dowodzą, że ponieważ hadith mówiący o wyłysieniu z powodu choroby nie wspomina o maskowaniu łysiny włosami zwierząt, a jedynie innych ludzi, to dozwolone są wszystkie przedłużki włosów i rzęs, które nie pochodzą od ludzi — w tym z materiałów syntetycznych.
W fatwie al-Fatawa al-Hindiyya ogłoszone zostało, że jakiekolwiek przedłużenie włosów (w tym rzęs) jest dozwolone, o ile są to włosy zwierzęcia z natury halal (czyli wszystkich poza świnią). Zabronione jest jednak zawsze używanie włosów ludzkich. Inni uczeni wskazują, że Koran i Bóg zachęcają kobiety do upiększania się i poczytują im to za sunnah — akt, który jest godzien pochwały (inne sunnah to na przykład małżeństwo albo dzielenie się jedzeniem).
Jest jeszcze jedna szkoła poglądu na temat rzęs sztucznych, i mówi ona, że są zabronione bez względu na materiał, ponieważ modyfikują to, co stworzył Bóg. Osoby wyznające ten kierunek religijny zazwyczaj odrzucają także farby do włosów czy makijaż.
Największym wspólnym mianownikiem wszelkich reguł dotyczących rzęs i kępek jest to, że absolutnie nie mogą zawierać półproduktów pochodzenia świńskiego, toteż najprawdopodobniej najbardziej akceptowalne wśród muzułmanek będą rzęsy i kępki syntetyczne. Warto jednak mieć na względzie różnice poglądów i szkół w islamie, które podobnie jak różne denominacje chrześcijańskie (katolicyzm, protestantyzm, mariawityzm itd.) mają różne zasady i kierunki.
Czytaj także: Co warto wiedzieć o kosmetykach halal: składy i pochodzenie składników