Lakier do paznokci to bardzo popularny kosmetyk, który przez ostatnią dekadę przeżył istną rewolucję kopernikańską; hybrydy zabrały nieco klienteli lakierom klasycznym, chociaż te ostatnie nadal zajmują miejsce na półkach drogerii i perfumerii. Jednak na Bliskim Wschodzie i wśród klientek wyznających islam sprawy są nieco bardziej skomplikowane.
Rytuał wykonywania wudu (rytualnego obmycia wodą) przed codziennymi modlitwami ma swoją specjalną kolejność i wymogi. Zgodnie z zasadami religijnymi, woda musi dotknąć całych dłoni od czubków palców do łokci, wliczając w to powierzchnię paznokci. To oznacza, że muzułmanki są zobowiązane do zmycia lakieru do paznokci lub zdjęcia sztucznych paznokci naklejanych, ponieważ inaczej woda nie dotyka płytki paznokciowej. Jak łatwo się domyślić, powoduje to, że większość muzułmanek po prostu nie maluje paznokci i nie robi manicure z wykorzystaniem akrylu czy żelu, aby uniknąć przymusu zmywania czy usuwania stylizacji dzień w dzień.
Innowacje w manicure
Producenci lakierów do paznokci wprowadzili w związku z tym lakiery, które umożliwiają przeprowadzenie wudu zgodnie z wymogami religii. Z pomocą przychodzi technologia tzw. oddychających lakierów, które przepuszczają cząsteczki wody do płytki paznokciowej. W 2009 roku, na przykład, Inglot wprowadził na rynek gamę oddychających lakierów do Paznokci O2M. Według strony internetowej, ich formuła wykorzystuje zaawansowany polimer, który jest używany w niektórych soczewkach kontaktowych, które umożliwiają przepływ wody i tlenu do oka, co sugeruje, że ten sam proces zachodzi przez płytkę paznokcia.
Od lewej do prawej: lakier do paznokci Maya w odcieniu The Fuchsia is Bright, lakier 786 w odcieniu Tallin, lakier Mersi w odcieniu Ibiza, lakier Lena w kolorze Glittering Gown, lakier Orly w odcieniu Stronger Than Ever
Dzisiaj już wiele różnych marek opracowało formuły, które umożliwiają przepuszczalność wody i część z nich ma oficjalny certyfikat halal. Większość marek promuje oddychające lakiery do paznokci jako zdrowszą opcję, pozwalającą paznokciom na kontakt z powietrzem i ograniczającą rozwój bakterii beztlenowych. Są również nietoksyczne i często wzbogacone witaminą B5, witaminą C i olejkiem arganowym.
Czytaj także: Co warto wiedzieć o kosmetykach halal: składy i pochodzenie składników