E-konsumenci coraz częściej zwracają uwagę na politykę zwrotów e-sklepu (52 proc.), a także na to, jak wygląda proces reklamacji (50 proc.) zanim dokonają zakupu w danym sklepie internetowym. Aż 67 proc. kupujących online jest przekonana, że zwrot towarów zakupionych przez Internet niesie za sobą negatywny wpływ dla środowiska naturalnego.
55 proc. internautów zwraca również uwagę, czy sprzedawca jest firmą odpowiedzialną, działającą zgodnie ze zrównoważonym rozwojem, a dla 74 proc. e-konsumentów aktywne działanie w zakresie odpowiedzialnego biznesu pozytywnie wpływa na wizerunek e-biznesu.
71 proc. e-konsumentów deklaruje, że zwraca uwagę na to czy dostarczona przesyłka jest zapakowana w sposób ekologiczny, a prawie połowa (49 proc.) dopłaciłaby za takie rozwiązanie. 68 proc. kupujących w sieci byłoby w stanie poczekać dłużej na przesyłkę, żeby dostać wszystkie zamówione produkty w jednej dostawie.
Za najbardziej nieekologiczne praktyki e-sklepów konsumenci uznają używanie folii do pakowania przesyłek (22 proc.), pakowanie produktów w woreczki foliowe i reklamówki (20 proc.), a także oraz pakowanie małych produktów w duże paczki i używanie wypełniaczy (23 proc.). Praktyki te uznawane są przez e-konsumentów również za najbardziej uciążliwe. Co ciekawe, aż 53 proc. kobiet i dwukrotnie mniej mężczyzn, nie uważa żadnej z tych takich praktyk za nieekologiczne.
Odpowiedzialność społeczna polskiego rynku e-commerce została oceniona w badaniu Mobile Institute na 3,89 (w skali 1-6). Aż 68 proc. badanych uważa, że polski rynek e-commerce jest bardziej odpowiedzialny społecznie niż rynek międzykontynentalny. 60 proc. konsumentów uważa, że zagraniczne e-sklepy nie działają aktywniej w zakresie odpowiedzialnego e-commerce.
Co niepokoi? Aż 93 proc. badanych nie wie, co oznacza społecznie odpowiedzialny biznes, a aż 91 proc. nigdy wcześniej nie spotkało się z tym pojęciem. Podobnie wygląda sytuacja z pojęciem, które stanowi integralną część działań CSR – zrównoważonym rozwojem. 87 proc. konsumentów nie zna tego pojęcia.
Raport Odpowiedzialny e-commerce 2021 powstał na podstawie badania zrealizowanego przez Mobile Institute na zlecenie Izby Gospodarki Elektronicznej. Badanie zostało przeprowadzone w październiku 2021 roku, z wykorzystaniem metody CAWI (Computer-Assisted Web Interview) – responsywnych ankiet elektronicznych emitowanych na stronach www oraz w wysyłce mailowej. W badaniu wykorzystany został system ankietowy
opinie.mobi oraz widgety instapps.io. Zebrano odpowiedzi od 1530 internautów oraz 54 przedstawicieli firm rynku e-commerce. Pod uwagę wzięte zostały tylko kompletnie wypełnione ankiety.