Beiersdorf nie jest jedyną firmą kosmetyczną, która interesuje się odzyskiwaniem etanolu w procesie recyklingu CO2. Wcześniej wykorzystanie tej technologii w produkcji perfum ogłosiło Coty.
Także sieć dm informowała, że płyn do mycia naczyń jej marki własnej Denkmit, będzie sprzedawany w opakowaniach z plastiku do którego wykorzystano etanal odzyskany z dwutlenku węgla.
Czytaj też: Dwutlenek węgla jako składnik ekoopakowań w produktach marki własnej Dm
Beiersdorf będzie natomiast pierwszą firmą, która technologię recyklingu dwutlenku węgla wykorzysta w kosmetykach do pielęgnacji skóry. Pozyskany w tym procesie etanol trafi do preparatu nawilżającego Nivea Men Climate Care Moisturizer. Będzie zawierać w sumie 14 proc. etanolu, który uzyskano alternatywnymi metodami. Ponadto jego formuła jest w 100 proc. wolna od mikroplastików, silikonów, olejów mineralnych i pochodnych PEG/PEG.
Kosmetyk będzie też jest neutralny dla klimatu – wytworzony zostanie przy użyciu energii elektrycznej pochodzącej w 100 proc. ze źródeł odnawialnych. Jego formuła ma być w 99 proc. biodegradowalna, a opakowanie w pełni nadawać się będzie do recyklingu.
Zostanie wprowadzony na rynek niemiecki na początku czerwca 2022 r., jako limitowana edycja dostępna w drogeriach stacjonarnych i sklepach internetowych.
– Naszą ambicją jest oferowanie konsumentom najwyższej możliwej jakości produktów. Aby tak się działo, łączymy naszą wiedzę naukową z najnowszymi technologiami. Wykorzystanie sztucznej fotosyntezy to imponujący krok, po którym z pewnością nastąpią kolejne zmiany w tym kierunku – skomentowała dr Gitta Neufang, starszy wiceprezes korporacji ds. globalnych badań i rozwoju w Beiersdorf.
Technologia recyklingu CO2 składa się z wielu etapów. W pierwszej kolejności dwutlenek węgla jest zbierany w miejscach takich jak kominy przemysłowe i kierowany do bioreaktora, gdzie jest następnie fermentowany i przetwarzany na kosmetyczny etanol. Składnik ten może być stosowany w wielu produktach kosmetycznych.